Przejdź do strony Cedrob S.A.
Cedrob S.A. jest największym polskim producentem mięsa drobiowego, piskląt i paszy. Jest to w pełni zintegrowany biznes z całkowicie polskim kapitałem. Od początku swojej działalności, datowanej na 1991 r., firma rozwija się bardzo dynamicznie, stając się liderem w swojej branży.

W portfolio firmy można znaleźć szeroki wachlarz produktów z mięsa drobiowego – mięso z kurczaka, kury, kaczki i gęsi, zarówno świeże, jak i mrożone, w formie całych tuszek oraz elementów, sprzedawanych w wielu wariantach pakowania. Produkty dostępne są na terenie całego kraju, a także na ponad 50 rynkach na całym świecie – w krajach UE, Afryki, Azji i na Bliskim Wschodzie.


30 lat doświadczenia w prowadzeniu produkcji umożliwiło stworzenie zamkniętego obiegu produkcji, odbywającego się zgodnie z zasadą „od ziarna do stołu”. Dzięki temu Cedrob S.A. kontroluje każdy etap procesu produkcyjnego. Kontrola wszystkich ogniw procesu produkcyjnego przez wyspecjalizowanych pracowników, pozwala na dostarczenie konsumentom produktów najwyższej jakości.


Spółka posiada certyfikat wydany przez Muzułmański Związek Religijny, co pozwala produkować mięso drobiowe zgodnie z prawami szariatu, zachowując odpowiedni rytuał uboju. Spełnienie wymagań związanych z produkcją Halal umożliwia pełną satysfakcję klientom z Bliskiego Wschodu. Nie do końca znana w naszym kraju tradycja Państw Muzułmańskich jest dla nas jasna, czytelna i w pełni zrozumiała.





W strukturze Cedrob S.A. funkcjonują obecnie fermy zarodowe, wylęgarnie, fermy w tuczu, wytwórnie pasz, ubojnie drobiu oraz zakład handlu paliwami.


Początek obiegu produkcyjnego w Cedrob rozpoczyna się na fermach reprodukcyjnych, funkcjonujących w ramach naszej integracji.

Daje to odbiorcom piskląt 100% bezpieczeństwo oraz gwarancję wysokiej jakości dostaw. Jaja wylęgowe są inkubowane w naszych wylęgarniach w Pawłowie i Skarżynku. Łączne moce przerobowe obu zakładów to 250 mln jaj wylęgowych w skali roku. Dodatkowo w 2019 r. oddano do użytku najnowocześniejszą w Europie wylęgarnię piskląt w Kossobudach, k. Raciąża. Jej moce produkcyjne wynoszą ponad 266 mln jaj wylęgowych rocznie.


Pisklęta z zakładów wylęgowych trafiają na fermy hodowlane. Fermy kurcząt tucznych są w 90% własnością akcjonariuszy spółki, dzięki czemu firma ma gwarancję terminowych dostaw surowca do ubojni. Spółka ściśle współpracuje z producentami żywca drobiowego w zakresie brojlera, kury rosołowej mięsnej, kaczki oraz gęsi owsianej. W tym rozumieniu Cedrob jest wzajemnie komplementarnym systemem podmiotów. Obecnie łączna powierzchnia kurników to 1,4 mln m2 , do których na potrzeby ubojni Cedrob S.A. wstawianych jest 191 mln sztuk brojlera rocznie.


Hodowcy żywca drobiowego dostarczający surowiec dla spółki zaopatrują się w pasze wyprodukowane w Zakładzie Produkcji Pasz, funkcjonującym w strukturze Cedrob od 2007 roku. W ramach Cedrob Pasze działają jedne z najnowocześniejszych, w pełni zautomatyzowanych obiektów w Polsce - w Gumowie, Raciążu, Rypinie i Ligocie Dolnej, o łącznej mocy produkcyjnej 1,75 mln ton rocznie. Całkowita produkcja i sprzedaż pasz w 2018 r. wyniosła 1,1 mln ton.


Na doskonałe wyniki produkcji mięsa drobiowego pracuje pięć nowoczesnych obiektów. Produkcja w zakładach Cedrob odbywa się zgodnie z najwyższymi standardami, co jest gwarancją najwyższej jakości i przepustką na rynki całego świata. Innowacyjne rozwiązania technologiczne stosowane w funkcjonujących ubojniach drobiu stawiają spółkę w czołówce przedsiębiorstw inwestujących w rozwój na skalę globalną.


Aktualnie łączny dzienny ubój żywca we wszystkich zakładach Cedrob  wynosi: 1 mln sztuk brojlera, 60 tys. sztuk kury rosołowej oraz 15 tys.  sztuk gęsi.


Firma Cedrob S.A. od początku istnienia aktywnie angażuje się w szereg inicjatyw społecznych, kulturalnych oraz edukacyjnych w regionie.

Od kilku lat organizuje program stypendialny „Inwestycja w region - inwestycja w młodzież”, którego celem jest wsparcie talentów szczególnie uzdolnionej młodzieży gimnazjalnej. Prowadzi także program grantowy „Wspieramy rozwój” skierowany do instytucji pożytku publicznego. Firma współpracuje m. in. z uczelniami wyższymi, placówkami szkolno-wychowawczymi, parafiami, stowarzyszeniami i fundacjami. Dodatkowo spółka aktywizuje młodzież z regionu, w tym dzieci pracowników, licznymi konkursami plastycznymi, pobudzającymi ich kreatywność. W trosce o potrzebujących z regionu corocznie przekazywane są świąteczne paczki żywnościowe.