Zielona transformacja
Troska o prośrodowiskowy wymiar działalności biznesowej to ważny element polityki zrównoważonego rozwoju w Grupie Cedrob. Dlatego firma sukcesywnie inwestuje w biogazownie, które pozwalają na obniżanie emisji CO2.
Biogaz jest palnym gazem powstającym w wyniku fermentacji odpadów organicznych (np. ścieki, gnojowica, odchody zwierzęce, odpady pochodzenia roślinnego).
Kontrolowana produkcja biogazu odbywa się w komorach fermentacyjnych biogazowni, w których trafiające tam odpady poddawane są procesowi tzw. fermentacji metanowej. Głównym składnikiem biogazu jest wysokoenergetyczny metan. Dzięki nowoczesnym technologiom, w procesie oczyszczania można uzyskiwać biogaz zawierający nawet ponad 75% metanu. Gaz ten można wykorzystać do produkcji ciepła i elektryczności, jak również do innych celów, np. zasilania pojazdów.
Pomiot drobiowy i gnojowica stanowią potencjalnie jedno z najlepszych źródeł metanu spośród wszystkich rodzajów odpadów rolniczych. Przetworzenie ich w biogaz ogranicza emisję gazów cieplarnianych, które w przeciwnym wypadku trafiłyby do atmosfery.
Poza biogazem efektem przetwarzania gnojowicy i obornika w biogazowniach jest również wysokiej jakości nawóz naturalny - poferment, który można wykorzystać do użyźniania pól, zmniejszając tym samym wykorzystanie nawozów sztucznych. Co ważne poferment zawiera dużo mniej związków złowonnych, dlatego jego wykorzystanie rolnicze jest znacznie mniej uciążliwe dla otoczenia niż pomiot czy gnojowica.