Wspieramy odrestaurowanie synagogi w Radzanowie
Podczas 75. rocznicy upamiętniającej likwidację Getta Żydowskiego w Mławie Cedrob S.A. podpisał umowę, która pozwoli na rozpoczęcie niezbędnych prac przygotowujących do rewitalizacji żydowskiego domu modlitwy w Radzanowie. Wydarzenie objęła patronatem honorowym Anna Cicholska, Poseł na Sejm RP.
Umowa podpisana między Cedrob S.A. a Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego pozwoli na rozpoczęcie prac remontowych i adaptacyjnych zabytkowej synagogi z początku XX wieku w Radzanowie. Obejmie pokrycie kosztów związanych ze szczegółowymi ekspertyzami, badaniami, programem prac konserwatorskich i projektami budowlanymi. Budynek ma stać się częścią turystycznego Szlaku Żydów Północnego Mazowsza i zostać przekształcony w centrum kultury polsko-żydowskiej tej części regionu.
– Cedrob angażuje się w projekty, które wspierają rozwój lokalnych społeczności. Rewitalizacja synagogi i przekształcenie jej w ośrodek kultury, to inicjatywa, która wpisuje się w nasze priorytety. Nie są to jedyne projekty, w które się włączamy. Wspieramy działania społeczne, kulturalne, sportowe i edukacyjne – powiedział Włodzimierz Bartkowski, Wiceprezes Zarządu Cedrob S.A.
Synagoga w Radzanowie powstawała w pierwszych latach XX wieku. To wyjątkowy budynek, miejsce kultu i unikalny zabytek Mazowsza. Budowlę wyróżniają mauretańskie łuki, które nawiązują do architektury starozakonnej z krajów Europy Zachodniej z XIX w. Autorem projektu był Zygmunt Kmita, architekt powiatu mławskiego. Synagoga została poważnie zdewastowana podczas II drugiej wojny światowej i ciągle nie odzyskała dawnego blasku.
– Bogata kultura Żydów w tym regionie, nie była do tej pory należycie pokazana. Szlak dziedzictwa żydowskiego na Północnym Mazowszu, którego najważniejszym punktem będzie Radzanów, z jego neogotycką, zbudowaną w stylu mauretańskim synagogą (to jedyny taki obiekt na Mazowszu i jeden z nielicznych w Polsce), to inicjatywa, która była bardzo potrzebna. Mamy nadzieję, że nasz projekt wesprze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Monika Krawczyk, Dyrektor Generalny Fundacji Ochrony Dziedzictwa Narodowego.
Umowa została podpisana podczas 75. rocznicy uczczenia likwidacji getta w Mławie. W uroczystościach zorganizowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Ciechanowie, w auli Zamiejscowego Wydziału Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych w Mławie, wzięło udział ok. 200 uczestników. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz lokalnych, reprezentantów Państwa Izrael, kadrę uniwersytecką oraz studentów. Uroczystość uświetniła obecność Ambasador Państwa Izrael, Anny Azari, a swoim patronatem objęła ją Anna Cicholska, poseł na Sejm RP, która wspiera dialog polsko-żydowski.
– Bardzo się cieszę, że tego typu wydarzenia mają miejsce. Świadczą o tym, że dialog między naszymi kulturami, jest możliwy i ma się coraz lepiej. Synagoga w Radzanowie będzie początkiem tworzenia Szlaku Żydów Północnego Mazowsza. Zainspirowała mnie ta miejscowość, czuć w niej atmosferę przedwojennego miasteczka, w którym dziedzictwo żydowskie odgrywało ważną rolę. Budynek będzie centrum kultury, gdzie docelowo będziemy chcieli organizować wydarzenia łączące nasze kultury, Polaków i Żydów, którzy zamieszkiwali te tereny od wieków. Wpłynie to pozytywnie na turystykę i rozwój lokalnej społeczności. Jestem wdzięczna za pomoc Panu Leszkowi Zygnerowi, Rektorowi PWSZ a władzom Cedrob za wsparcie finansowe – powiedziała Anna Cicholska, Poseł na Sejm RP.
Podpisanie umowy to pierwszy etap prac związanych nie tylko z odbudową radzanowskiej synagogi, lecz także rozpoczęciem prac nad utworzeniem Szlaku Żydów Północnego Mazowsza, które celem jest promocja obiektów historycznych, ochrona zabytków, stworzenie atrakcyjnej koncepcji turystycznej, która umożliwi rewitalizację dziedzictwa żydowskiego w regionie. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego jest partnerem merytorycznym inicjatywy. Patronem honorowym Szlaku jest Poseł na Sejm RP Anna Cicholska.